Results

Download
# No. Name Team YoB Nat. Time Gap
41 THALER Michael Asc Tiroler Radler 1997 ITAITA DNS
7 LAMM Nico BSS Youth Syndicate 1999 GERGER DNF
16 MCMASTER Cullen Giant SA/POC 1999 RSARSA DNF
1 1 STEINER Julian CARBOCAGE-FACTORY-RACING 1994 GERGER 02:48.162
10 67 STIPPLER Tom ZHDH 1998 SUISUI 02:51.852 00:03.690
11 73 CAVAYE Andrew 1996 AUSAUS 02:52.113 00:03.951
12 5 HOPP Mika DH TALENT TEAM 2000 GERGER 02:52.142 00:03.980
13 68 DAVIES Kieran 1995 GBRGBR 02:52.919 00:04.757
14 6 HOHMANN Jonas BERGRAUSCH RACING CRANIO CLINIC / RSV Eisenach 1995 GERGER 02:53.019 00:04.857
15 76 FREY Friederich LosHackos 1998 GERGER 02:53.615 00:05.453
16 44 KAMMERER Julian Biketeam Gais 1993 ITAITA 02:54.938 00:06.776
17 14 PRIES Timo MAXXIS LEMONSHOX 1991 GERGER 02:55.128 00:06.966
18 13 WERRES Florian Hibike-Gravity Team 1999 GERGER 02:55.138 00:06.976
19 4 ROHRMOSER Valentin 2000 AUTAUT 02:55.381 00:07.219
2 8 NEUFFER Marius Sick Series 1995 GERGER 02:48.882 00:00.720
20 37 SEEMANN Lars 2Cycle/ Bikepark Todtnau 1999 GERGER 02:55.539 00:07.377
21 62 GADOTTI Alessandro Trentino DH Racing 2000 ITAITA 02:56.905 00:08.743
22 69 KÖLBL Nico 1991 GERGER 02:57.038 00:08.876
23 50 RÍHA Michal Cyklo Klematek ScottDH team 1993 CZECZE 02:57.114 00:08.952
24 31 MARTY Fabian Velo Wildhaber Local Squad 1998 SUISUI 02:57.513 00:09.351
25 20 KRUG Joachim DebbyRacing 1991 GERGER 02:57.795 00:09.633
26 33 KÖPF Roman RR77 1990 GERGER 02:58.392 00:10.230
27 3 LANGE Jannick Gravity Union 1994 GERGER 02:58.631 00:10.469
28 10 SCHREITER Erik B2BA Gravity Team / BA Glauchau 1997 GERGER 02:58.732 00:10.570
29 57 VINANTE Luca Pedroni Cycles Racing Team 1999 ITAITA 02:58.796 00:10.634
3 48 JUNG Gautier cc etupes 2000 FRAFRA 02:49.477 00:01.315
30 25 SCHERER Tom 1994 GERGER 02:59.036 00:10.874
31 54 PFIFFNER Lukas Lucky Star Team 1992 SUISUI 02:59.146 00:10.984
32 23 JONES Chris VV Tooltime 1993 LUXLUX 02:59.184 00:11.022
33 58 SCHENK Benedikt Pivot Cycles 1999 GERGER 02:59.302 00:11.140
34 55 KÖLBL Manuel NMK Downhill 1998 GERGER 02:59.687 00:11.525
35 42 OBERKALMSTEINER Manuel ASC Tiroler Radler Bozen 2000 ITAITA 02:59.944 00:11.782
36 18 BARON Falk SV Blau Weiß Augustusburg 1992 GERGER 03:00.333 00:12.171
37 72 JANSSEN Jan BBoyz Racing squad 1998 GERGER 03:00.634 00:12.472
38 28 SCHMIDT Luca Os Pentelhos 1999 GERGER 03:00.951 00:12.789
39 53 HAUG Tim hsb1846 1999 GERGER 03:01.466 00:13.304
4 9 ABBOU Jannik DH Talent Team 1998 GERGER 02:49.537 00:01.375
40 27 WALTHER Hendrik Dream Racing Team 2000 GERGER 03:01.689 00:13.527
41 29 FISCHER Lars Vogt\'s Bike n\' ride 1997 GERGER 03:02.230 00:14.068
42 64 PIRKER Sebastian Union Radland Kärnten 1999 AUTAUT 03:02.272 00:14.110
43 15 MAUERSBERGER Dion Nordlichter MTB Racing 1995 GERGER 03:02.620 00:14.458
44 2 GALAVITS Tamas Focus team Hungary 1993 HUNHUN 03:02.705 00:14.543
45 49 MITTERHAUSER Paul Cycle-Factory-Racing 1995 AUTAUT 03:02.869 00:14.707
46 39 FAUSER Jan TSG 1847 Leutkirch 2000 GERGER 03:03.029 00:14.867
47 59 TAUTORAT Per PT22 - Racing 1990 GERGER 03:03.310 00:15.148
48 63 LEONARDI Simone Trentino Dh Racing 2000 ITAITA 03:04.099 00:15.937
49 60 SOKOLOWSKI Jurek Rocky Mountain and friends 1997 GERGER 03:04.469 00:16.307
5 74 VIRTIC Ales SKTD Avce 1992 SLOSLO 02:49.939 00:01.777
50 34 GROSS Samuel BSS Youth Syndicate 2000 GERGER 03:04.799 00:16.637
51 65 MAIER Bernhard Velo Love Racing-Team 1995 AUTAUT 03:04.803 00:16.641
52 52 MANNO Matteo Giant Swiss 1997 SUISUI 03:04.895 00:16.733
53 43 MICHAELER Rene ASC- Tiroler Radler Downhill Team 1995 ITAITA 03:06.128 00:17.966
54 32 SCHACHERER Vincent RSV Ellmendingen 2000 GERGER 03:06.134 00:17.972
55 51 BENEY Allan Dr.bike 1997 SUISUI 03:06.786 00:18.624
56 21 GUMIN Peer Team Racepark Schulenberg 1990 GERGER 03:08.027 00:19.865
57 22 WIENECKE Adrian Nordlichter MTB Racing 1990 GERGER 03:08.406 00:20.244
58 75 VÖGELE Daniel NAGELE bike sports 1995 AUTAUT 03:08.514 00:20.352
59 30 NELLEN Lukas 447-Jollify-Mountainlove 1991 GERGER 03:08.898 00:20.736
6 17 MCMASTER Struan Douglas Giant SA / POC 1997 RSARSA 02:50.871 00:02.709
60 61 LETH Frederik Scott-Mons-Cycle Sport Silkeborg 1995 DENDEN 03:09.224 00:21.062
61 24 MÜHRER Marvin Seven Hills Riders/DDMC-Sollin 1992 GERGER 03:09.484 00:21.322
62 47 MEERKÄMPER Daniel Bikeuncle 1998 LIELIE 03:09.489 00:21.327
63 70 FRIETSCH Maximilian 1994 GERGER 03:09.922 00:21.760
64 40 PEER Jakob Alpin bike 1996 AUTAUT 03:13.314 00:25.152
65 35 THIEL Maximilian AbfahrtsAthleten 1991 GERGER 03:14.677 00:26.515
66 45 MAYR Luca Biketeam Gais 2000 ITAITA 03:24.661 00:36.499
67 46 WALSER Nicolas BikeTech Küttel Biennathletics 1991 SUISUI 03:35.551 00:47.389
68 56 CHRISTENSEN Chris PC Racing 1996 DENDEN 03:41.148 00:52.986
7 11 LEHMANN Janis Pivot Cycles Devo Team 1998 SUISUI 02:50.875 00:02.713
8 19 WEBER Myles teamproject.ch 1996 SUISUI 02:51.456 00:03.294
9 12 BECKMANN Luca 981 Gravity Racing 1996 SUISUI 02:51.780 00:03.618
SpankMud-Off_2015Specialized_blackMaxxis_iXS_2016iXS_Logo_2017BMO